Granitowa kostka na wieki
04-08-2020


                  Granitowa kostka na wieki

Przez całe wieki naturalny kamień służył człowiekowi do układania dróg o utwardzonej nawierzchni. Popularne niegdyś tzw. kocie łby układane były z taniego i łatwo dostępnego kamienia polnego. Na przełomie XIX i XX wieku do budowy nawierzchni dróg powszechnie wykorzystywano kostkę z naturalnego kamienia, a bruk granitowy był bezkonkurencyjny. Z końcem XX w. naturalny kamień zaczął być wypierany przez tańszą i masowo produkowaną kostkę betonową, dostępną w różnych wersjach barwnych. Betonowa kostka brukowa coraz szerzej pokrywa powierzchnie polskich miast i otoczenia prywatnych posesji. Po latach niełaski naturalny granit zyskuje coraz więcej zwolenników.

Głównym źródłem granitu w Polsce są kamieniołomy Masywu Strzegomskiego na Przedgórzu Sudeckim. Ten jasnoszary kamień składający się ze szklistych kryształów kwarcu, szarych plagioklazów i ciemnego, błyszczącego biotytu powstał blisko 300 mln lat temu, co najlepiej świadczy o jego wytrzymałości. Po II wojnie światowej strzegomski granit posłużył do odtworzenia Kolumny Zygmunta w Warszawie i Pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie.

Granit ma wyjątkową odporność na czynniki atmosferyczne. Ma małą rozszerzalność termiczną, nie nasiąka wodą i nie zagraża mu pękanie wskutek zamrozu. Wytrzymuje duży nacisk, uderzanie i ścieranie. Nie odbarwia się tak łatwo pod wpływem promieni UV i nie porasta glonami jak kostka betonowa, chociaż z upływem czasu pokrywa się patyną. Granit jest bardzo łatwy w czyszczeniu i pielęgnacji, nie wymaga impregnowania i zabezpieczania przed odbarwieniem. Wystarczy myjka ciśnieniowa i odpowiednie kierowanie strumienia wody, żeby nie wypłukać piasku spomiędzy kostek. Granitowa kostka prawidłowo położona na solidnej podbudowie może przetrwać wieki. Granitowa kostka dodaje budynkowi szlachetnego wyrazu i dystyngowanej elegancji oraz dodaje wartości rynkowej.

Prawdą jest, że wysoka jakość musi więcej kosztować. Kostka granitowa wytrzyma kilka razy dłużej niż kostka betonowa. Materiał produkowany jest metodą maszynowego łupania skały do odpowiednich wymiarów. To m.in. duża ilość odpadów wpływa na wysoką cenę surowca. Łupana kostka granitowa nie ma idealnie równych powierzchni. Mogą jej nie polubić panie, które nawet na wycieczkę w góry gotowe są wybrać się w szpilkach. Może sprawiać nieco kłopotu odśnieżanie kostki granitowej lub jazda po niej na rolkach. Warto jednak zainwestować w szlachetne piękno naturalnego granitu i cieszyć się nim przez wiele lat.